Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін пояснив, які позитиви приховує в собі процес електронного декларування доходів.
Про це він розповів в коментарі сайту "24".
Декларування потрібне для кількох речей. По-перше, контролювати відповідність статків державного службовця рівню його заробітку. Якщо такий рівень не корелюється, то це ознака кримінального злочину, наприклад, незаконного збагачення, говорить експерт.
По-друге, за словами Шабуніна, якщо такий рівень не корелюється, то на такого чиновника потрібно звернути увагу і суспільству, і його керівництву.
По-третє, якщо рівень життя політика чи високопосадовця критично не корелюється з його заявами, публічною позицією, то виборці мають про це знати.
Приміром, народний депутат дуже переймається невисокою зарплатою громадян чи низькими соціальними стандартами, і при цьому купує собі п’ять предметів одягу на 23 тисячі доларів. Можливо, це не кримінальний злочин, але виборець про ці факти повинен знати, зауважує експерт.
Водночас, наголошує Шабунін, довести кримінальний злочин в процесі е-декларування – складна процедура.
Навіть наявність факту неспівпадіння з декларацією доходів чиновника чи політика не гарантує, що ця процедура закінчиться судовим вироком. Але сам цей факт вже не може не лишати відбитку на їхній репутації, переконаний експерт.
На думку Віталія Шабуніна, оприлюднення е-декларацій – вже колосальна зміна. І є сподівання, що факти наявності корупції, окрім політичних наслідків, матимуть і кримінальні.
Нагадаємо, в Україні завершується процес подачі електронних декларацій за 2015 рік. Згідно із законом "Про запобігання корупції", високопосадовці країни мають прозвітувати про свої статки до 31 жовтня включно.