ВСТУП

В рамках проекту антикорупційного моніторингу реформи державних закупівель Київської області можемо констатувати що реформа відбулась, та відбулась успішно. Ще деякий час система інституалізуватиметься, однак вже зараз можна говорити про позитивний характер змін та ефект, який помітний неозброєним оком.

Успіх реформи забезпечила злагоджена робота трьох ключових зацікавлених сторін: влади, бізнесу та громадянського суспільства. Варто зазначити, що впродовж реалізації реформи ці сфери певною мірою переплелись, оскільки представники «переходили» з одних сфер в інші та продовжували роботу спочатку над проектом, а потім вже і над впровадженням реформи.

Представники влади, відповідальні за реалізацію реформи продемонстрували політичну волю внаслідок чого була прийнята перспективна система електронних закупівель, яка зрештою, після прийняття відповідного законодавства стала обов’язковою. Найбільш вагомим кроком стало прийняття нового закону «Про публічні закупівлі, який запрацював:

Громадські експерти стверджують що реформа державних закупівель у Київській області рухається правильним шляхом, ще є над чим працювати.

ЗАГАЛЬНОУКРАЇНСЬКИЙ КОНТЕКСТ

Станом на момент підготовки звіту (початок серпня 2016 року), доцільно говорити про те, що реформа державних закупівель в Україні відбулась і відбулась доволі успішно. Звісно, наразі не можна говорити про остаточну інституалізацію реформи, однак основний масив заходів задля її імплементації вже виконано.

            Найвагомішою подією є те, що з 01 серпня 2016 року всі надпорогові закупівлі, які здійснюють розпорядники публічних коштів, перейшли в електронний формат і повинні здійснюватись в системі ProZorro. Стосовно допорогових закупівель, тут відповідні рішення можуть приймати відомства, в рамках яких функціонують розпорядники державних коштів, або ж місцеві органи влади. Вже зараз велика частина з них здійснює через ProZorro і допорогові закупівлі розпочинаючи з порівняно невеликих сум (орієнтовно з 3-10 тисяч гривень).

            Бажаним є перехід абсолютно всіх закупівель у електронний формат відкритих торгів. На наш погляд для прямих закупівель доцільним є залишити лише невеликі суми для дрібних побутових та форс-мажорних[1] обставин. В будь-якому випадку для цього достатньо порівняно дрібних сум – до 10 тисяч гривень.