Політики як опозиційних, так і провладних партій брали участь у непрозорому розподілі коштів, виділених на підготовку до навчального року – дослідження руху «Під контролем» по Україні

Київ, 31 серпня 2016 року – Під час підготовки до нового навчального року зафіксували численні факти зловживань з боку представників влади, які розпоряджаються відповідними бюджетними коштами. Про це заявили експерти Всеукраїнського руху проти політичної корупції «Під контролем», презентуючи результат аналізу закупівель місцевих департаментів освіти у Львові, Ужгороді, Чернігові, Харкові, Дніпропетровську, Одесі та Херсоні під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. «Наше дослідження підтвердило тезу про те, що політики як опозиційних, так і провладних партій заробляють гроші на освіті у всіх куточках України», – заявив Гліб Канєвський, аналітик Всеукраїнського руху проти політичної корупції «Під контролем».

Інформацію для дослідження брали з трьох джерел.

Перше – це E-Data, портал використання публічних фінансів. Ми проаналізували контракти, за якими платили кошти управління освіти обласних центрів по всій території України від грудня 2015 року до липня 2016 року. Всі фірми які ми зафіксували, ми промоніторили через офіційний реєстр юридичних осіб, подивилися, хто є директорами та власниками. І, відповідно через базу даних ЦВК ми встановили зв’язки між директорами і власниками фірм із політичними партіями, розповів Гліб Канєвський.

«Ми маємо констатацію проблеми дійсно серйозного масштабу – що у своєму ставленні до політичної корупції всі політичні партії, які наразі представлені у виборних органах влади, є однаково толерантними», – розповів Євген Дикий, незалежний експерт-аналітик Міжнародного інституту демократій / Соціовимір. При цьому, «кількість випадків непрозорого розподілу благ між своїми чітко пропорційна кількості отриманих мандатів у тій чи іншій раді». На сході, наприклад, це «Опозиційний блок», «Наш край» та «Відродження», у Дніпропетровській області – значною мірою «Укроп» та «Блок Петра Порошенка», у центрі – «Батьківщина», на заході – «Самопоміч», «Свобода» та «Батьківщина».

Для привласнення коштів, виділених на харчування дітей та проведення ремонтів у навчальних та дошкільних закладах, використовують чотири «класичні» схеми, розповів Віктор Таран, активіст Всеукраїнського руху проти політичної корупції «Під контролем».

Перша – це перекидання коштів без тендерів на фірми, які були зареєстровані за кілька місяців до початку проведення тендерів, за заниженою ціною, уникаючи системи Prozorro. Друга «схема» – перерахування коштів фірмам, які через декілька місяців оголошували про банкрутство і кошти «зникали» безрезультатно. Третя – перекидання авансом великих коштів, після чого роботи не велися і невідомо, чи розпочнуться взагалі. Четверте – це політична корупція, коли влада розплачувалася за певну політичну лояльність, передаючи бюджетні гроші фірмам, які належать депутатам місцевих рад цієї ж мерії,із конкретних політичних партій, додав Віктор Таран.

Зафіксували таокж факти завищення коштів на продукти харчування. Євген Дикий зауважив, що при цьому формально у більшості таких випадків процедури не порушили чинного законодавства, але де-факто «всі кейси це є корупція – розподіл грошей між своїми без урахування інтересів суспільства».

Серед конкретних випадків – ситуація в Ужгороді. «Там харчування у школах фактично монополізував представник виконавчого комітету. У Львові це місцевий депутат від Самопомочі, дві його компанії також постачають продукти харчування у місцеві школи», – навів приклади Гліб Канєвський. У Дніпрі зафіксували фірму, створену у квітні, яка у травні авансом отримала 2,5 мільйони на ремонт місцевих шкіл. «Ми вважаємо, що це безпосередня відповідальність місцевого мера, представника «Укропа», – зазначив пан Канєвський. Ще одна фірма, що також має зв’язки з «Укропом», постачає продукти харчування на 1,5 мільйонів. У Чернігові постачанням займається депутат від «Наш край». У Полтаві постачанням харчування займається фірма, яка належить громадянину Панами.

У Харкові зафіксована аномалія, коли 7 компаній, створені протягом січня-квітня 2016 року, без тендерів, по допороговим закупівлям, отримали вже понад 7 мільйонів гривень на різні ремонтні роботи у навчальних закладах, причому отримали кошти авансом, додав Гліб Канєвський. У даному випадку за схемою стоїть партія «Відродження».

На підставі результатів дослідження Всеукраїнський рух проти політичної корупції «Під контролем» збирається «готувати подання у Генеральну прокуратуру, Державну фінансову інспекцію та Рахункову палату з приводу виявлених фактів, щоб правоохоронці дали їм оцінку». Відповідні звернення направлять і до центральних апаратів провідних політичних партій.

Це важливо, тому що через 2 місяці вступає в дію положення щодо можливості застосування імперативного мандату. Тобто, партія може відкликати своїх депутатів, якщо вони порушили закон. Це буде тестом для усіх партій, наскільки вони здатні до самоочищення, зазначив Віктор Таран.

 

Львів

Чернігів

Черкаси_Полтава_Кропивницький

Ужгород_Тернопіль

Севердонецьк_Краматорськ_Запоріжжя

Одеса_Херсон

Херсон