Громадські експерти стверджують що реформа державних закупівель у Київській області рухається правильним шляхом, ще є над чим працювати.

10 вересня Громадська правозахисна організація «Права людини» організувала підсумкову конференцію по проекту «Протидія застосуванню корупційних схем при державних закупівлях Київської області», який проходив за фінансової підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. На конференції обговорили питання інституалізації реформи державних закупівель, попередження корупції у них та окреслили ті успіхи, які в Київській області вже досягнуто, а що тільки треба зробити.

Проект, який реалізовувала ГПО «Права людини» можна вважати успішним, як в моніторинговій частині, так і в навчально-інформаційній. За його допомогою десятки жителів області змогли навчитись виявляти зловживання на тендерах, а тисячі отримали знання щодо базового моніторингу того, що купується за кошти платників податків у їхньому населеному пункті. Окрім того, завдяки моніторингу закупівель ми змогли оцінити всі успіхи та перешкоди для реформи в області і оцінити її перебіг», - вважає керівник проекту Олексій Буданов.

«Ще на початку проекту було зафіксовано проблему, навколо якої потрібно було зосередити свою роботу і направити основні зусилля. Вона пов`язана з тим, що з проведенням процесу фінансової децентралізації, корупція з центрального рівня почала перетікати в регіони. Місцеві органи влади почали розпоряджатись більшими бюджетами для закупівель, проводити більше торгів, а за відсутності контролю такий стан справ перетворюється в корупційно небезпечний», - продовжив Голова Правління ГПО «Права людини» Віталій Дроботун. Дійсно, незважаючи на те, що фінансова децентралізація необхідна, та є одним з першочергових завдань для органів влади, сьогодні потрібно уважно відслідковувати саме тенденції публічних закупівель на місцях.

«Те що сьогодні реалізовується реформа державних закупівель і всі надпорогові тендери перейшли у електронний формат та здійснюються за новим законодавством є величезним плюсом для української держави, економіки та громадянського суспільства. Це є тим інструментом, який дозволяє здійснювати контроль над суб`єктами процесу закупівель, вчасно реагувати на проблеми та виклики, аналізувати тенденції та напрямок руху ситуації» - підсумував Віталій Дроботун.

Частина дискусії була присвячена стану закупівель у Київській області. Організатори переконані, що Київська область доволі успішно включилась у перебіг реалізації реформи, але існують кілька проблем, які потребують вирішення.

Одна з них – підвищення конкурентності тендерів та залучення до участі у них нових учасників. Цей аспект є найважливішим – у разі високої конкуренції ми отримуємо не тільки товари і послуги високої якості за найнижчими ринковими цінами, але й мінімізуємо корупційні ризики. Це стає можливим тому що бізнес самостійно контролює закупівлі – попереджає порушення, сигналізує про потенційні зловживання.

Ще одна важлива проблема – перехід на електронний формат допорогових торгів. Переводити їх у електронний формат – право місцевих органів влади, до якого останні не завжди воліють вдаватись найчастіше наводячи надумані причини, в той час як основною є власні «бізнес»-інтереси, які насправді мають мало спільного з бізнесом, але багато з розкраданням коштів платників податків. «Тому ще одним завданням є тиснути на місцеві органи влади задля швидшого переходу останніх на електронні торги при допорогових закупівлях», – зазначають учасники конференції.