Акценти держзакупівель - 2016

В держави немає власних коштів, а є лише кошти платників податків. Саме така логіка передує кожній успішній реформі закупівель. «Державні закупівлі» повинні бути перетворені в «публічні закупівлі», оскільки всі вони здійснюються за кошти, які платять громадяни України В цих умовах є велика роль підзвітності і контролю. Перших успіхів Україна вже досягла. Прийнятий новий Закон «Про публічні закупівлі» і розпочато функціонування системи електронних торгів. 

www.prozorro.gov.ua 

Всі електронні торги об’єднані однією системою 

 

Коли новий Закон вступає в силу? 

 • з 1 квітня 2016 р. — для центральних органів виконавчої влади та замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання; 
 • з 1 серпня 2016 р. — для всіх  замовників. 

Що змінюється у законодавстві щодо державних закупівель?  

 • «Державні закупівлі» трансформуються у «Публічні закупівлі». Лейтмотив реформи – перетворити «закриті» закупівлі у «відкриті» і підзвітні. 
 • Всі «понадпорогові» тендери тепер повинні відбуватись в електронному режимі, та за новими правилами.  
 • Основним критерієм перемоги тендерної пропозиції стає ціна. Її питома вага у визначенні переможця не може становити менше 70%. 
 • Змінюються кількість і види процедур. Тепер їх всього три: «відкриті торги», «конкурентний діалог» і «переговірна процедура». Абсолютна більшість тендерів повинні відбуватись за процедурою «відкритих торгів». 
 • Торги здійснюються на електронних майданчиках, які інтегровані в систему Prozorro. Розмістити замовлення чи тендерну пропозицію можна буде на будь-якому з ліцензованих майданчиків. Подавати свої тендерні пропозиції можна також, з будь-якого майданчика.  

Які ситуації при закупівлях можна вважати корупційними? 

Електронна система публічних закупівель здебільшого захищена від прямих порушень закону. Так, вона автоматично повинна призупиняти хід закупівлі у випадку прийняття скарги до розгляду чи в інших випадках, передбачених законом випадках. Тим не менш, найбільш ймовірними для корупції є непрямі порушення закону. Ми виокремили кілька ймовірних індикаторів «корупційності» тендеру. Цей список неповний, але дає можливість представити основні порушення, які можуть існувати на тендерах.  

 • Сильно завищена стартова ціна. Стартова ціна, за яку замовник готовий закупити товар чи послугу, і яка набагато вища від ринкової – може бути першою ознакою потенційної корупції. Тим не менш, далеко не у всіх випадках завищена ціна означатиме, що на закупівлі готуються «відмити» кошти. У деяких випадках, замовник потребує, наприклад, регулярну доставку товару, що збільшує саму ціну. Також, впевніться, що замовник не замовляє необхідну специфічну продукцію для особливих потреб. Її ціна може бути значно вищою. 
 • Недотримання строків тендеру. Якщо замовник встановлює менші ніж передбачені законом строки щодо подання тендерних пропозицій, це може свідчити про те, що така закупівля розрахована виключно «для своїх». Інші учасники просто не встигнуть взяти участь в тендері, а його переможцями стануть ті, хто завчасно знав про торги. Відповідно, якщо закупівельник встановлює надто стислі строки, це може бути індикатором того, що в тендері присутній корупційний елемент.  
 • «Загублене» розташування замовленого товару чи послуги. Для того, щоб схитрити, замовник може розмістити тендер у «недрах системи». Наприклад, закупівлю продуктів харчування розмістити у категорії непродовольчих товарів. Однак, такий стан справ необов’язково означає, що тендер корупційний. Не всі замовники поки добре орієнтуються в електронній системі і вміють нею користуватись. Перш за все потрібно написати замовнику про помилку. І лише, якщо він не відреагує, тоді потрібно переходити до більш рішучих дій.  
 • Дискримінаційні умови тендеру. У випадках, коли тендерна документація явно прописана виключно для своїх і ставляться абсурдні вимоги до тендерних пропозицій. Однак, часто важко визначити чи державний орган справді потребує певну специфікацію товару чи послуги, або ж це невиправдана дискримінація інших потенційних учасників.  

Є два шляхи зменшення корупційного ризику на публічних закупівлях: 

 1. Перший: залучати більшу кількість постачальників до участі в торгах. Чим більшою буде конкуренція, тим менший ризик існування «схем». 
 2. Другий: антикорупійний моніторинг закупівель. Здійснювати його може будь-хто. Хороший інструмент: модуль www.bi.prozorro.org. 

У разі виявлення корупційних правопорушень про них потрібно невідкладно повідомляти державні органи і профільні громадські організації. 

Що потрібно зробити, якщо я знаю, або підозрюю про корупційні дії під час публічних закупівель? 

Ви можете оскаржити здійснення закупівлі на основі звернення поданого в регуляторний орган. На системі Prozorro можна звернутись до органу оскарження – Антимонопольного комітету. Скарга повинна містити: 

 • Найменування замовника рішення, дії або бездіяльність якого оскаржується; 
 • Найменування і місцезнаходження суб’єкта оскарження; 
 • Підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі, обставини які можуть це підтвердити; 
 • Обґрунтування наявності порушених прав; 
 • Вимоги суб’єкта оскарження та їх обґрунтування.  

Цю скаргу Ви повинні надіслати впродовж 10 днів з дня оприлюднення наміру про укладення договору. До цього часу замовник ще не може підписати угоду з постачальником. 

 

 

 

Вкладення:
Скачати цей файл (Aktsenty-derzhzakupivel-2016.pdf)Aktsenty-derzhzakupivel-2016.pdf[Акценти держзакупівель - 2016]674 Кб